AMPAS objavljuje nominirane za 71. nagradu Akademije

od indieWIRE


Akademija za filmsku umjetnost i znanost objavila je nominacije za
jutros 71. dodjela nagrada Akademije. Kandidati su sljedeći:



Za najbolju predstavu glumca u glavnoj ulozi

Roberto Benigni u ŽIVOTU JE LEPO (Miramax)

Tom Hanks u Štedi privatni Ryan (DreamWorks)

Ian McKellen u BOGOVIMA I ČOVJEKIMA (Lavovi vrata)

Nick Nolte u AFFLICTION (Lavovi vrata)

Edward Norton u AMERICAN HISTORY X (Nova linija)

Za najbolju predstavu glumca u sporednoj ulozi

James Coburn u AFFLICTION (Lavovi vrata)

Robert Duvall u GRAĐANSKOJ AKCIJI (Dobar prikaz)

Ed Harris u TRUMAN SHOW-u (Paramaunt)

Geoffrey Rush u SHAKESPEARE IN LJUBAV (Miramax)

Billy Bob Thornton u jednostavnom planu (Paramount and Mutual Film Company u
povezanost sa Savoy Pictures)

Za najbolju predstavu glumice u glavnoj ulozi

Cate Blanchett u ELIZABETH-u (Gramercy)

Fernanda Montenegro u CENTRALNOM STANJU (Sony Pictures Classics)

Gwyneth Paltrow u SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Meryl Streep u JEDNOJ TRENUTNOJ STVARI (univerzalno)

Emily Watson u filmu HILARY AND JACKIE (listopad)

Za najbolju predstavu glumice u sporednoj ulozi

Kathy Bates u PRIMARNIM BOJAMA (Univerzalna i uzajamna filmska tvrtka)

Brenda Blethyn u MALOM GLASU (Miramax)

Judi Dench u SHAKESPEARE IN LJUBAV (Miramax)

Rachel Griffiths u HILARY AND JACKIE (listopad)

Lynn Redgrave u BOGOVIMA I ČOVJEKIMA (Lavova vrata)

Za najbolja postignuća u likovnoj režiji

ELIZABETH (Gramercy)

Umjetnička režija: John Myhre

Dekoracija postava: Peter Howitt

PLEASANTVILLE (Nova linija)

Umjetnička režija: Jeannine Oppewall

Dekoracija postava: Jay Hart

UŠTEDA PRIVATNOG RIJANA (DreamWorks)

Umjetnički vod: Tom Sanders

Dekoracija postava: Lisa Dean Kavanaugh

TRENUTAK U LJUBAV (Miramax)

Umjetnička režija: Martin Childs

Dekoracija postava: Jill Quertier

ŠTA DREAMS MOŽE DOĆI (PolyGram)

Umjetnička režija: Eugenio Zanetti

Dekoracija postava: Cindy Carr

Za najbolje postignuće u kinematografiji

CIVILNA AKCIJA (Dobar pogled) Conrad L. Hall

ELIZABETH (Gramercy) Remi Adefarasin

UŠTEDA PRIVATNOG RIJANA (DreamWorks) Janusz Kaminski

UŽIVO U LJUBAV (Miramax) Richard Greatrex

THIN CRVENA LINIJA (Fox 20. stoljeća) John Toll

Za najbolje postignuće u dizajniranju kostima

SLOBODAN (Dobar pogled) Colleen Atwood

ELIZABETH (Gramercy) Alexandra Byrne

PLEASANTVILLE (Nova linija) Judianna Makovsky

SHAKESPEARE U LJUBAV (Miramax) Sandy Powell

VELVET GOLDMINE (Miramax) Sandy Powell

Za najbolje postignuće u režiji

ŽIVOT JE LEPO (Miramax) Roberto Benigni

ŠTEDNJA PRIVATNOG RYANA (DreamWorks) Stevena Spielberga

HITI SE U LJUBAV (Miramax) John Madden

TEŽKA CRVENA LINA (20. stoljeće lisica) Terrence Malick

TRUMAN SHOW (prvi) Peter Weir

Za najbolje postignuće u dokumentarnim igrama

DANCEMAKER Matthew Diamond i Jerry Kupfer

Proizvodnja zaklade Four Oaks

FARMA: ANGOLA, američki Jonathan Stack i Liz Garbus

Gabriel Filmska produkcija

POSLEDNJI DANI (listopad) James Moll i Ken Lipper

Preživjeli proizvodi iz Fondacije vizualne povijesti Shoah

LENNY BRUCE: SLIJEDITE DA DALJITE ISTINU Robert B. Weide

Whyaduck Productions, Inc. Proizvodnja

PRIJAVITE SE NA INFORMACIJE Barbara Sonneborn i Janet Cole

Proizvodnja zaklade Sunca

Za najbolje ostvarenje u dokumentarnim kratkim temama

OSOBE: Improvizacije romantike u zlatnim godinama Keiko Ibi

Produkcija filma Keiko Ibi

MJESTO U ZEMLJI Charles Guggenheim

Guggenheim produkcija

SUNRISE OV TIANANMEN SQUARE Shui-Bo Wang i Donald McWilliams

Nacionalni filmski odbor produkcije Kanade

Za najbolje postignuće u montaži filmova

ŽIVOT JE LJEPOTEN (Miramax) Simona Paggi

OUT Sight (Universal) Anne V. Coates

UŠTEDA PRIVATNOG RIJANA (DreamWorks) Michael Kahn

ŠUMI SE U LJUBAV (Miramax) David Gamble

THE THIN RED LINE (20. st. Lisica) Billy Weber, Leslie Jones i Saar
mali

Za najbolji film na stranom jeziku godine

CENTRALNA STANICA Brazil

Proizvodnja Arthura Cohna

DJECA TEŽE Iran

Institut za intelektualni razvoj djece i mladih
Proizvodnja

GRANDFATHER Španjolska

Nickel Odeon Dos, S.A. proizvodnja

ŽIVOT JE LIJEPA Italija

A Melampo Cinematografica s.r.l. proizvodnja

TANGO Argentina

Argentina Sono Film / Alma ATA međunarodna produkcija slika

Za najbolje postignuće u šminkanju

ELIZABETH (Gramercy) Jenny Shircore

ŠTEDNJA PRIVATNOG RIJANA (DreamWorks) Lois Burwell, Conor O’Sullivan i Daniel
C. Striepeke

UŽIVO U LJUBAVI (Miramax) Lisa Westcott i Veronica Brebner

Za najbolja glazbena postignuća (izvorni glazbeni ili komični rezultat)

NA BUGI ŽIVOT (Buena Vista)

Randy Newman

MULAN (dobar pogled)

Glazba Matthew Wilder

Tekstovi Davida Zippela

Orkestralna ocjena Jerrya Goldsmitha

PATCH ADAMS (univerzalni)

Marc Shaiman

PRINC Egipta (DreamWorks)

Glazba i tekstovi Stephena Schwartza

Orkestralna ocjena Hans Zimmera

TRENUTAK U LJUBAV (Miramax)

Stephen Warbeck

Za najbolja glazbena ostvarenja (originalna dramska partitura)

ELIZABETH (Gramercy) David Hirschfelder

ŽIVOT JE LEPA (Miramax) Nicola Piovani

PLEASANTVILLE (New Line) Randy Newman

ŠTEDNJA PRIVATNOG RYANA (DreamWorks) John Williams

GLAVA CRVENA LINA (Fox 20. stoljeća) Hans Zimmer

Za najbolja glazbena postignuća (originalna pjesma)

'Ne želim propustiti stvar' iz ARMAGEDDON-a (Buena Vista)

Glazba i lirika Diane Warren

'Molitva' iz PITANJA ZA KAMELOT (Warner Bros.)

Glazba Carole Bayer Sager i David Foster

Lyric Carole Bayer Sager, David Foster, Tony Renis i Alberto Testa

'Mekano mjesto za pad' od HORSE WHISPERER (Buena Vista)

Glazba i tekstovi Allison Moorer i Gwil Owen

'To ćemo učiniti' od BABE-a: PIG U GRADU (univerzalno)

Glazba i tekstovi Randyja Newmana

'Kad vjeruješ' iz PRINCA Egipta (DreamWorks)

Glazba i lirika Stephena Schwartza

Za najbolju sliku godine

ELIZABETH (Gramercy)
Produkcija radnog naslova

Alison Owen, Eric Fellner i Tim Bevan, producenti

ŽIVOT JE LEPA (Miramax)
A Melampo Cinematografica s.r.l. proizvodnja

Elda Ferri i Gianluigi Braschi, producenti

UŠTEDA PRIVATNOG RIJANA (DreamWorks)
DreamWorks filmova

Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon i Gary Levinsohn, producenti

TRENUTAK U LJUBAV (Miramax)
A Miramax Filmovi, Universal Pictures, Bedford
Slapovi
Proizvodnja tvrtke

David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick i Marc
Norman, producenti

Tanka crvena linija (20. st. Lisica)
Fox 2000 slike u suradnji s
Feniks
Proizvodnja slika

Robert Michael Geisler, John Roberdeau i Grant Hill, producenti

Za najbolje ostvarenje u animiranim kratkim filmovima

BUNNY Chris Wedge

Blue Sky Studios, Inc. Proizvodnja

RAZGOVORI U CANTERBURIJU Christopher Grace i Jonathan Myerson

Produkcija S4C / BBC Wales / HBO

JOLLY ROGER Mark Baker

Proizvodnja pekara Astley / Silver Bird za Channel Four

VIšE Mark Osborne i Steve Kalafer

Produkcije loših glista / Swell Productions / Flemington slike

KAD SE ŽIVOT POSTOJI Karsten Kiilerich i Sefan Fjeldmark

A. Filmska produkcija

Za najbolje postignuće u kratkim filmovima uživo

KULTURA Will Speck & Josh Gordon

Proizvodnja lažnih alarma

NOĆ IZBORA (izborna noć) Kim Magnusson i Anders Thomas Jensen

M&M produkcija

ODMOR ROMAN Alexander Jovy

Proizvodnja Jovy Junior Enterprises Ltd.

RAZGLEDNICA (razglednica) Vivian Goffette

Proizvodnja A K2 S.A.

VICTOR Simon Sandquist i Joel Bergvall

A Bergvall Pictures / Hemikrania Production

Za najbolje postignuće u zvuku

ARMAGEDDON (Dobar pogled)

Kevin O´Connell, Greg P. Russell i Keith A. Wester

MASKA ZORRO (TriStar)

Kevin O´Connell, Greg P. Russell i Pud Cusack

UŠTEDA PRIVATNOG RIJANA (DreamWorks)

Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson i Ronald Judkins

TRENUTAK U LJUBAV (Miramax)

Robin O’Donoghue, Dominic Lester i Peter Glossop

Tanka crvena linija (20. st. Lisica)

Andy Nelson, Anna Behlmer i Paul Brincat

Za najbolja dostignuća u uređivanju zvučnih efekata

ARMAGEDDON (Dobar pogled) George Watters, II

MASKA ZORRO-a (TriStar) David McMoyler

UŠTEDA PRIVATNOG RYANA (DreamWorks) Garyja Rydstroma i Richarda Hymnsa

Za najbolje postignuće u vizualnim efektima

ARMAGEDDON (Dobar pogled)

Richard R. Hoover, Pat McClung i John Frazier

MIGHTY JOE YOUNG (Dobar pogled)

Rick Baker, Hoyt Yeatman, Alan Hall i Jim Mitchell

twin vrhovi teorije povratka

ŠTA DREAMS MOŽE DOĆI (PolyGram)

Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson i Kevin Mack

Za najbolji scenarij napisan izravno za ekran

BULWORTH (Fox 20. stoljeća)

Scenarij Warren Beatty i Jeremy Pikser

Priča Warrena Beattyja

ŽIVOT JE LEPA (Miramax)

Scenarij Vincenza Ceramija i Roberta Benignija

UŠTEDA PRIVATNOG RIJANA (DreamWorks)

Napisao Robert Rodat

TRENUTAK U LJUBAV (Miramax)

Napisali Marc Norman i Tom Stoppard

TRUMAN SHOW (Paramount)

Napisao Andrew Niccol

Najbolji scenarij na temelju materijala koji je prethodno proizveden ili objavljen

BOGOVI I ČOVJEKI (Lavova vrata)

Za ekran napisao Bill Condon

IZVEDI NOGA (Univerzalno)

Scenarij Scott Frank

PRIMARNE BOJE (Kompanija za univerzalno i uzajamno filmsko ostvarenje)

Scenarij Elaine May

Jednostavan plan (Paramount i uzajamna filmska kompanija u suradnji sa Savoyem)
Slike)

Scenarij Scotta B. Smitha

Tanka crvena linija (20. st. Lisica)

Scenarij Terrence Malick

Top Članci

Kategorija

Pregled

Značajke

Vijesti

Televizija

Alat

Film

Festivali

Recenzije

Nagrade

Blagajna

Intervjui

Clickables

Arena

Video Igre

Podcast

Sadržaj Robne Marke

Nagrade U Sezoni

Kamion Filma

Utjecajni